5 tipov na ochranu tepelných čerpadiel proti zamrznutiu
Tepelné čerpadlo svoju hlavnú funkciu plnia predovšetkým v zime a mnohí sa obávajú jeho zamrznutia. Viete ale, pri akom type tepelného čerpadla taká situácia vôbec hrozí, a ako jej prípadne predísť?
Tepelné čerpadlá sa stávajú čoraz častejšou voľbou pri inštalácii nového zdroja tepla a úspešne nahrádzajú funkciu klasického kotla na tuhé palivo. Môže za to ich ekologická prevádzka, nízka spotreba, jednoduchá obsluha a využitie na kúrenie aj chladenie. Pokiaľ ste sa o inštaláciu tepelného čerpadla niekedy zaujímali, alebo dokonca už tepelné čerpadlo máte, pravdepodobne ste sa stretli s informáciou o možnosti zamrznutia jednotky. Ako to teda vlastne je?
Monoblok alebo split – kde hrozí zamrznutie?
Pokiaľ máte tepelné čerpadlo systému split, môžete si rovno oddýchnuť, pretože tieto tepelné čerpadlá sú proti mrazu veľmi dobre zabezpečené. Ohriata voda sa pohybuje iba vo vnútri domu, tým pádom nehrozí riziko, že súčasť tepelného čerpadla podľahnúť teplotám hlboko pod nulou. Zvonku do domu totiž môže prúdiť iba chladivo, ktorého bod tuhnutia sa pohybuje až hlboko pod hranicou -100 °C.
Oproti tomu monoblokové čerpadlo ohrieva vykurovaciu vodu mimo domu, a tá potom preteká cez obvodový múr dovnútra. Aj napriek tomu, že vykurovacia voda prúdi z jednotky umiestnenej vonku, zamrznutie tepelného čerpadla nie je na bežnom programe dňa, pretože kvalitné tepelné čerpadlo typu monoblok je pri správnej inštalácii pred mrazom dobre chránené vrátane potrubia. Tepelné čerpadlá sú navyše pre vyššiu bezpečnosť vybavené väčšinou aj rôznymi ochrannými prvkami proti námraze.
Na čo si teda pri inštalácii tepelného čerpadla dať pozor, aby sa vám problém so zamrznutím vyhol?
1. Správne umiestnenie tepelného čerpadla
Vonkajšia jednotka musí byť umiestnená dostatočne vysoko nad terén (obvykle 20-30 cm), aby nehrozilo zapadanie tepelného čerpadla ani pri väčšom množstve snehovej nádielky. V opačnom prípade by mohol sneh zabrániť plynulému prietoku vzduchu jednotkou. Rovnako tak môže vzniknúť problém pri inštalácii jednotky na streche, kde opäť hrozia nepriaznivé podmienky v podobe nahromadenej snehovej pokrývky alebo nárazového vetra, ktorý vyvíja tlak na vrtuľu. Jednotka sa v takýchto prípadoch častejšie automaticky odmrazuje a náklady na prevádzku môžu byť znateľne vyššie, preto odporúčame umiestnenie tepelného čerpadla vždy dobre premyslieť, najlepšie zveriť odborníkom, ktorí sa inštaláciou zaoberajú.
Tepelné čerpadlo musí mať okolo seba tiež dostatok priestoru na voľné prúdenie vzduchu a v neposlednom rade je tiež dôležité umiestnenie jednotky v závislosti od polohy akumulačnej nádrže. Tá by mala byť vždy aspoň o 0,5 m nižšie, než je umiestnené tepelné čerpadlo. Vďaka tomu je totiž voda vo vnútri systému neustále v pohybe a eliminuje sa tak riziko zamrznutia.
2. Izolácia a špeciálny ventil ako ochrana potrubia
Kvalitná a správne navrhnutá tepelná izolácia potrubia, ktorým vedie vykurovacia voda v systéme, je samozrejme základ. Pokiaľ je odborne vykonaná, nehrozí preniknutie nízkych teplôt k jeho útrobám, a následnému vzniku námrazy. Okrem toho môže byť skvelým pomocníkom proti dopadom takto nepriaznivých podmienok aj tzv. nezámrzný ventil, ktorý automaticky vypustí vodu z potrubia v prípade, že napr. dôjde k výpadku prúdu, voda vo vykurovacej sústave prestane cirkulovať a hrozilo by zamrznutie.
3. Odvod kondenzátu tepelného čerpadla
Nie je prekvapením, že z tepelného čerpadla odteká kondenzát, ktorého môže byť aj niekoľko litrov za deň. Preto býva odvod kondenzátu jednotky vedený do kanalizácie, najlepšie dažďovej, čo vyžaduje opäť vhodne tepelne izolované kanalizačné potrubie s použitím vykurovacieho kábla proti zamrznutiu, prípadne je možné kondenzát odvádzať do štrkového lôžka/vsaku pod jednotkou.
4. Preventívne opatrenia proti zamrznutiu tepelného čerpadla
Aby sa predišlo namŕzaniu tepelných čerpadiel, čo býval problém predovšetkým starších jednotiek, ktoré sa často obalili ľadom, je možné nielen inštalovať špeciálny ventil, je možné tiež využiť nemrznúcu zmes do tepelných čerpadiel. To však obnáša nemalú investíciu, ale aj vyššie požiadavky na tesnenie všetkých spojov sústavy. Na použitie nemrznúcej zmesi sa odporúča prikláňať v prípadoch, keď tepelné čerpadlo umiestňujete v destinácii, kde sú tuhé mrazy predpokladaným javom, alebo v odľahlých, či horšie dostupných lokalitách. V teplotách, ktoré prináša zima v našich bežných zemepisných šírkach, je toto riešenie pri správnej inštalácii tepelného čerpadla vo väčšine prípadov zbytočne nákladným krokom.
5. Pravidelné servisné prehliadky
Aby ste sa uistili, že je na sezónu vaše tepelné čerpadlo v kondícii, zaistite si včas a pravidelnú servisnú prehliadku, ktorá môže objaviť vady, ktoré by bránili bezproblémovej prevádzke. Súčasťou takejto služby je práve kontrola prevádzky aj funkčnosti, vďaka čomu si budete istí, že vaše pohodlie počas zimných mesiacov neohrozí žiadna nečakaná udalosť súvisiaca s vašim tepelným čerpadlom. Navyše vďaka správnej starostlivosti predlžujete životnosť samotnej jednotky aj jej stály výkon.
V bežných podmienkach je kvalitne inštalované tepelné čerpadlo proti namŕzaniu dobre ochránené. Nie je preto potrebné sa báť ani v prípade, že dôjde k výpadku elektriny. Aj keď je totiž vonkajšie potrubie vystavené mrazu, nie je potrebné sa v našich podmienkach strachovať – pri bežnej zimnej teplote do -5 °C by musel pri kvalitne izolovanom systéme trvať výpadok zhruba dva dni. Pokiaľ by aj taká neštandardná situácia nastala, možno ju ale aktívne riešiť. Nie je teda dôvod na obavy.
Ak chcete mať istotu, že je vaše tepelné čerpadlo profesionálne inštalované, prípadne zaistiť jeho servisnú kontrolu, neváhajte sa obrátiť na našich špecialistov, ktorí vám poradia, prípadne pomôžu zaistiť potrebné servisné úkony.
Zanechajte nám svoje kontaktné údaje a my sa vám ozveme
Priložené súbory
Formát | Veľkosť | Akcia | |
---|---|---|---|
Katalog fotovoltaika 2024 | 3.46 MB |