Ako na domácu úpravu vody

Vodný kameň, dusičnany, uhličitany, radón a ďalšie prvky môžu škodiť nám aj technickým zariadeniam v domácnosti. Nemusíte sa ale desiť hrôzostrašných scenárov, pomôže vám úpravňa vody.

Ako na domácu úpravu vody zverejnené: 3. 6. 2024

Veľmi často sa stretávame s problematikou čistoty vody. Samozrejme mierne odsunieme ekológiu a budeme sa tentokrát venovať vode, ktorú používame doma. Tá môže byť z vodovodného potrubia alebo vlastného či obecného vrtu. Našťastie už existuje dostatok možností, ako si vodu upraviť v domácich podmienkach. Rôznych filtrov, čističiek a úpravní vody je na trhu nespočet.

Domáca úpravňa vody
Pokiaľ má byť domáca úpravňa vody kvalitná a má postihnúť všetky potreby domácnosti, odporúčame začať rozborom kvality vody. Zatiaľ čo voda z vodovodného radu prechádza, najmä vo väčších mestách, zložitým čistiacim procesom a každodennou kontrolou, v prípade vášho vrtu či studne bude zodpovednosť iba na vás. Spoliehať sa iba na to, že je vrt či studňa dostatočne hlboká, že je prameň silný a podobne, nemožno. Na meranie tvrdosti vody poslúžia testovacie prúžky či PH meter. V prípade potreby zistenia prítomnosti dusičnanov a ďalších škodlivých či nebezpečných látok sa musíme obrátiť na odborníkov.

Domáca úprava tvrdej vody a vodný kameň
Najčastejším problémom, ktorý býva pri úprave vody zo studní a vrtov riešený, je tvrdá voda. Nie je však pravidlo, že by bola po celej republike podzemná voda iba tvrdá. Vráťme sa na chvíľu do hodiny chémie. Tvrdá voda je spôsobená prítomnosťou rozpustených minerálov, predovšetkým vápnika a horčíka, v podzemnej vode. Tieto minerály sa do nej dostávajú počas prechodu vody horninami a pôdou. Existujú dva hlavné typy minerálov, ktoré majú zásadný vplyv na tvrdosť vody, a to uhličitan vápenatý (CaCO3), ktorý možno nazvať aj ako vodný kameň. Vzniká reakciou uhličitanu vápenatého s oxidom uhličitým, čo je rozpustený plyn vo vode. Pri zahriatí sa uhličitan vápenatý vyzráža a vytvára vodný kameň. Práve preto sa najčastejšie objavuje v rýchlovarnej kanvici, kávovare, ohrievači vody či kotly. Podobné je to aj s uhličitanom horečnatým (MgCO3), ktorý nám tiež spôsobí „závoj“ vo vodovodnom potrubí, na batériách a všade tam, kde dochádza k vysychaniu vody.

Zatiaľ čo tvrdá voda je nepriateľom kuchynských spotrebičov, pre ľudské zdravie škodlivá nie je. Naopak obsah minerálov, ako vápnik a horčík, možno pre zdravie človeka považovať v určitej miere za prospešný. Podľa oblasti môže tvrdá voda obsahovať napríklad aj železo a síru, čo sú prvky, ktoré majú priaznivý vplyv na srdce, cievy a mozog.

Mäkká alebo tvrdá voda?
Meracia sada na určenie tvrdosti vody stojí cca 10 EUR. Z návodu sa väčšinou dozviete, že o tvrdej vode hovoríme, ak dosahuje hodnoty viac ako 3,76 mmol/l. Mäkká voda má hodnoty menšie ako 0,7 mmol/l. Pre tvrdosť pitnej teplej vody existujú normy STN 83 06 16 a STN 75 71 11. Zo zdravotného hľadiska sa rozsah vhodnosti tvrdosti pitnej vody pohybuje okolo 2 - 3,5 mmol/l.

Začíname pri filtri
Ešte než zaobstaráme pomerne drahú domácu úpravňu vody, mali by sme začať pri domácich filtroch vody, ktoré nainštalujete na potrubie, ktoré privádza vodu do domu. Filtre na úpravu vody zachytia nečistoty a podľa použitých druhov odvedú aj ďalšiu skvelú prácu. Môžu vodu zmäkčovať, odstraňovať vodný kameň aj ďalšie nežiaduce prvky. Ide väčšinou o železo, mangán, arzén, amoniak, uhlíkové filtre vám zachytia chlór, pesticídy, zápach, zlepšia chuť filtrovanej vody, a napríklad pieskové filtre odstránia zákal, prípadne zlepšia farbu vody. Existujú aj filtre na dusičnany, dusitany, sírany a predovšetkým spomínaný vápnik, mangán a odkyslí vodu.

Cesta k čistej vode
Než začnete s výberom filtrov a čistiacich staníc, poraďte sa radšej s odborníkmi, aby sa vám investícia vyplatila. Odporučí napríklad aj to, ako často meniť filtre a podobne. Ide o investíciu do zdravia vašej rodiny, ktorá sa vám vráti v podobe čistej, kvalitnej a chutnej vody, navyše ušetríte na servise spotrebičov a podobne.