Ako regulovať krbové kachle

Pokiaľ viete, ako správne regulovať krbové kachle, môžete dosiahnuť optimálny výkon, znížiť spotrebu paliva a udržiavať dobrý technický stav po mnoho rokov.

Ako regulovať krbové kachle zverejnené: 3. 1. 2025

Krbové kachle a krbové vložky sú už dlhú dobu obľúbeným zdrojom tepla, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Pohľad do plápolajúceho plameňa prináša do domácnosti útulnú a príjemnú atmosféru a zabudnúť nemožno ani na dobrú účinnosť. Drevo je v našich zemepisných šírkach navyše stále obľúbeným lacným palivom. Aby však všetko fungovalo správne a bolo možné využívať spomínané výhody, je potrebné používať vhodné palivo, nezabúdať na pravidelnú údržbu a hlavne vedieť, ako krbové kachle regulovať.

Úloha prúdenia vzduchu pri regulácii krbových kachlí
V priebehu prevádzky je možné meniť výkon krbových kachlí, aby bolo kúrenie efektívne a bezpečné. Oheň potrebuje pre svoje horenie samozrejme vzduch a práve ten ovláda silu horenia plameňa. Ohnisko krbových kachlí na drevo či krbových vložiek je uzavreté a konštruované tak, aby prísun vzduchu nebol samovoľný ako u otvorených krbov. Vzduch sa do kachlí či krbovej vložky dostáva dvoma alebo troma prúdmi – primárnym, sekundárnym a terciálnym.

Primárny vzduch vstupuje do ohniska ako hlavnú zospodu (väčšinou okolo popolníka a spod roštu, ktorý by mal byť na začiatku kúrenia vždy čistý). Tento vzduch sa používa predovšetkým pri zakurovaní pre dostatočné rozhorenie paliva, preto musí byť v danej chvíli naplno otvorený. Akonáhle sa oheň rozhorí a krbové kachle vrátane komína sú zahriate na prevádzkovú teplotu, tento primárny prívod vzduchu sa postupne uzatvára. Zahriatie komína je veľmi dôležité, pokiaľ nie je komín dostatočne zahriaty, môžu kachle začať dymiť.

Sekundárny vzduch pre reguláciu krbových kachlí prichádza do ohniska väčšinou prostredníctvom regulátora na hornej časti dvierok. Zaisťuje efektívne spaľovanie a podporuje vysokú účinnosť vo chvíli, keď sa oheň už naplno rozhorel. Dôležitou funkciou sekundárneho vzduchu je okrem regulácie krbových kachlí aj vytvorenie clony, ktorá „omýva“ sklo dvierok, čím ho udržuje čisté a priehľadné. Sekundárny vzduch je kľúčový pre úsporné a pomalé kúrenie, preto sa odporúča nastaviť regulátor na zhruba 1/2 až 2/3 zatvorenia, čo umožní v ďalšej fáze kúrenia aj kontrolu intenzity.

V moderných ohniskách sa často využíva aj terciárny vzduch, ktorý zaisťuje ešte vyššiu účinnosť spaľovania. Je predhrievaný v zadnej časti ohniska a vstupuje doň cez otvory v stenách alebo v jeho hornej časti. Terciárny vzduch pomáha spaľovať plyny a nečistoty vznikajúce pri horení, čo vedie k čistejšiemu spaľovaniu, nižšej spotrebe paliva i dlhšej výdrži horenia. Nemusíte však riešiť, ako regulovať krbové kachle za pomoci terciálneho vzduchu, jeho prísun je riadený automaticky podľa potreby, alebo je daný konštrukciou kachlí či krbovej vložky.

Ako postupne regulovať krbové kachle
Pri zakurovaní otvorte primárny prívod vzduchu naplno a sekundárny vzduch nechajte zatiaľ uzavretý. Rozrobte oheň pomocou podpaľovača, papiera, triesok a suchého dreva. Po zapálení ohňa zatvorte dvierka.

Akonáhle uvidíte, že sa plamene v ohnisku rozhoreli a mieria nahor, čo už značí správny ťah komína, je na čase otvoriť sekundárny prívod vzduchu. Pokiaľ oheň dobre horí, postupne môžete uzatvárať reguláciu primárneho prívodu vzduchu krbových kachlí.

Akonáhle bude potrebné priložiť, otvorte opäť primárny prívod vzduchu, opatrne otvorte dvierka krbových kachlí či vložky (odporúčame pootvoriť a chvíľočku počkať, kým komínom odídu spaliny, aby dym nevnikol do miestnosti). Vložte ďalšie už väčšie kusy suchého dreva napr. z praktického koša a po opätovnom uzavretí dvierok a zapálení pridaných polien horúcimi uhlíkmi v ohnisku môžete opäť pomaly uzatvárať reguláciu primárneho vzduchu krbových kachlí.

Pre bezpečnú prácu s drevom aj ohňom v ohnisku je nevyhnutné vhodné krbové náčinie, ktoré vám zakurovanie aj prikladanie veľmi uľahčí.

Regulácia krbových kachlí ovplyvňuje nielen intenzitu plameňa
Pri spaľovaní dreva a drevených brikiet je zásadné správne nastavenie primárneho a sekundárneho vzduchu. Akonáhle sa oheň rozhorí, postupne uzatvárajte prívod primárneho vzduchu a regulujte intenzitu horenia krbových kachlí či vložky už iba sekundárnym vzduchom. Tento prístup pomáha udržať optimálnu teplotu v ohnisku, predlžuje dobu horenia a zlepšuje účinnosť.

Pri niektorých moderných kachliach a vložkách s pokročilými technológiami je možné efektívne regulovať spaľovanie a optimalizovať spotrebu paliva vďaka možnosti nastavenia rôznych úrovní prísunu vzduchu aj tepelného výkonu. Vhodne nastavený sekundárny vzduch dokáže výrazne predĺžiť dobu horenia, čo je ideálne na nočné kúrenie alebo dlhodobé vykurovanie. Najpohodlnejším riešením je automatická regulácia, ktorá sa postará o ideálne množstvo vzduchu a tým aj správne horenie v priebehu celého dňa.

Pre správnu funkciu krbových kachlí či vložky je nevyhnutná nielen regulácia, ale aj správna údržba, ktorú hravo zvládnete napr. za pomoci rôznych čističov. Všetko potrebné pre ľahké zakurovanie, ale aj krbové kachle či krbové vložky nájdete na našich špecializovaných predajniach, kde vám s nákupom radi poradíme.