Ako správne vetrať v zime
Zatiaľ čo v letných mesiacoch máme väčšinou okná celý deň otvorené a maximálne vetráme, s príchodom chladných dní a začiatkom vykurovacej sezóny každé otvorenie okna dokonale zvážime.
Vetranie sa pre nás stáva komfortom, pri ktorom o časť tepla prídeme
V posledných rokoch sa dbá na to, aby domy boli čo najlepšie izolované a rovnako sa osadzujú dobre tesniace okná. Tieto úpravy znižujú energetické straty a zvyšujú komfort bývania, ale zároveň prinášajú problém s nedostatočnou výmenou vzduchu v domácnosti. Čerstvý vzduch je nevyhnutný nielen pre zdravie obyvateľov, ale aj pre ochranu budovy. Nedostatočné vetranie zapríčiňuje vysokú vlhkosť v interiéri, ktorá sa môže prejaviť kondenzáciou na oknách a neskôr aj vznikom plesní, najmä v miestach tzv. tepelných mostov.
Nedostatočné vetranie v zime škodí zdraviu
Vysoká vlhkosť vytvára ideálne podmienky na rast mikroorganizmov, plesní a množenie roztočov, čo môže vyvolávať alergie, dýchacie problémy a ďalšie zdravotné problémy. Mnoho z nás si však vlhkosť v interiéri nevníma ako problém a považuje ju za normálnu. V skutočnosti však dlhodobo škodí nielen ľudskému zdraviu, ale aj stavebnej konštrukcii domu. Pokiaľ sa totiž v dome či byte začne objavovať pleseň, môže byť už neskoro, pretože tejto nepozvanej návštevy nie je ľahké sa zbaviť. Čo dokáže navyše spôsobiť vlhkosť, ktorá sa hromadí v stenách, si asi všetci dokážeme dobre predstaviť.
Vetranie v zime nevyrieši iba pootvorené okná
Problém s vlhkosťou a nedostatkom čerstvého vzduchu rieši väčšina z nás tým, že vetrá tzv. ventilačkami, trvalým otvorením mikroventilácie, ktorú má každé plastové okno a podobne. Takéto riešenie je však nedostatočné a neefektívne, pretože nedochádza k dostatočnej výmene vzduchu, navyše sa okolo okien môže zrážať vlhkosť. V zime nie je vhodné vetrať ani na mikroventilácii. Malá medzera nezaistí výmenu vzduchu a hlavne hrozí namŕzanie kovania a jeho poškodenie. To všetko je neefektívne a problémy s nedostatočnou výmenou vzduchu v domácnosti tak nielen nevyriešite, môžete si naopak zapríčiniť aj problémy s plastovými oknami.
Ako a ako dlho vetrať v zime
Aby neunikalo zásadne teplo, je potrebné vetrať krátko a dôkladne, najlepšie urobiť prievan. Stlmte kúrenie a vyvetrajte intenzívne (cca 5 minút) v celom dome. Nezabudnite otvoriť okná dokorán, nie iba na ventiláciu. Vymení sa vyhriaty vzduch, ale neochladí sa steny, podlaha, nábytok a ďalšie veci v byte. Nárazové vetranie je však potrebné opakovať v pravidelných intervaloch, aby nedochádzalo k opätovnej kumulácii vlhkosti. Týmto spôsobom výmeny vzduchu zamedzíte nežiaducemu množeniu choroboplodných látok a navyše neprídete o všetko teplo. Aj tak však nárazové vetranie samozrejme s teplotou vzduchu v byte či dome značne zamáva. Ak chcete zaistiť kvalitné ovzdušie v domácnosti a zároveň nekúriť tzv., pánovi Bohu do okien, ponúka sa skvelé trvalé riešenie, ktoré prinesie nielen pohodlie, ale aj množstvo zdravotných benefitov.
Dokonalé vetranie v zime zaistí rekuperácia
Rekuperácia je moderná technológia, ktorá eliminuje množstvo problémov. Zaisťuje kontinuálnu výmenu vzduchu v dome, pričom odvádza vlhký a vydýchaný vzduch z miestností von a zároveň privádza čerstvý vzduch zvonku. Rekuperačné systémy dokážu oproti klasickému vetraniu spätne získať až 80% tepla z odvádzaného vzduchu, čo šetrí energiu a zároveň zaisťuje dostatočný prísun vzduchu čerstvého. Vďaka rekuperácii sa tak v dome udržuje stabilná teplota a zdravé prostredie. Systém efektívne odvádza nadbytočnú vlhkosť, čím predchádza vzniku kondenzácie a plesní. Navyše zaisťuje, že vzduch je nielen čerstvý, ale aj naozaj čistý vďaka inštalovaným filtrom rekuperácie. To ocenia najmä alergici a astmatici, pretože pravidelne menený filter zachytáva častice prachu, peľu, smogu, eliminuje množenie baktérií a iných škodlivých látok a ďalších patogénov. Rekuperácia zároveň minimalizuje tepelné straty a znižuje náklady na vykurovanie. Automatizovaná rekuperácia vzduchu napomáha k efektívnemu a rýchlemu zníženiu koncentrácie radónu.
Kľúčovým prvkom tohto procesu je rekuperačná jednotka, ktorá prenáša teplo z odvádzaného vzduchu na vzduch čerstvý, ktorý privádza do miestností a zaisťuje tak jeho výmenu. V miestnosti av dome bude nutné inštalovať aj vzduchotechnické potrubie, ktoré rozvádza vzduch po celom dome, privádza čerstvý vzduch a odvádza vydýchaný. Pre správnu funkciu jednotky musíte spravidla raz za dva mesiace meniť filtre, ktoré sú pľúcami riadené výmeny vzduchu a zbavia privádzaný vzduch prachu, peľu a nečistôt. Ďalšou súčasťou systému sú ventilátor, tepelný výmenník, ovládací systém, senzory vlhkosti a CO2 a odvod kondenzátu. Menované prvky však nie sú nevyhnutné, napríklad stenová rekuperácia, ktorá dokáže zaistiť výmenu vzduchu v jednej miestnosti, také nároky nemá, čím je aj finančne dostupnejšie a vyhnete sa tak riešeniu rozvodov vzduchu v domácnosti.
Príďte sa poradiť
Rekuperačný systém sa musí pravidelne udržiavať, aby fungoval čo najlepšie, mal optimálny výkon a dlhú a dobre slúžil. U Ptáčka ponúkame celý rad produktov, ako je napríklad Korado, Zehnder a pod. Ak uvažujete o inštalácii rekuperačného systému, odporúčame našich technických špecialistov, ktorí vám pomôžu vybrať a navrhnúť najvhodnejšie riešenie pre váš konkrétny dom či byt, prípadne aj odporučiť realizačnú firmu. Rad produktov držíme skladom, preto môže byť dodávka produktov veľmi rýchla a realizovaná v rámci celej republiky.
Zanechajte nám svoje kontaktné údaje a my sa vám ozveme
Priložené súbory
Formát | Veľkosť | Akcia | |
---|---|---|---|
Katalog fotovoltaika 2024 | 3.46 MB |