Jar vyzýva na prípravu zavlažovania záhrady

S príchodom jari nastáva čas, kedy je potrebné prebudiť záhradu zo zimného spánku a pripraviť ju vrátane zavlažovania na nadchádzajúcu sezónu.

Jar vyzýva na prípravu zavlažovania záhrady zverejnené: 3. 3. 2025

Prvé slnečné lúče vás bezpochyby prilákajú na záhradu, kde na vás po zime čaká mnoho pravidelných činností. Môže to byť prerezávanie kríkov a stromov, hrabanie suchej trávy aj celkové upratovanie po zime. Akonáhle opadnú mrazy, začnete určite už na jar vsádzať niektoré druhy zeleniny a kvetov. Aby ste nemuseli sadivo s námahou zalievať, je tiež nevyhnutné sprevádzkovať systém závlahy. Dobre pripravený zavlažovací systém sa totiž o všetko postará za vás a budete mať istotu, že trávnik aj vysadené rastliny získajú vždy dostatočnú zálievku. Potom už stačí len rozpáliť gril a užívať si pohodu vo vašom obľúbenom mieste.

Pripravte na jar zavlažovanie záhrady
Na jeseň sme vám radili, ako pripraviť zavlažovací systém na zimu. Teraz vás bude čakať proces opačný. S jeho prípravou na jar ale nutne neponáhľajte. Aj keď sú moderné zavlažovacie systémy často označované ako mrazuvzdorné, je lepšie počkať, kým pominú ranné mrazíky, než zavlažovanie záhrady znovu spustíte. Nesprávne odhadnuté spustenie systému môže viesť k poškodeniu rúrok, ventilov a ďalších komponentov systému.

Najprv skontrolujte všetky časti systému zavlažovania záhrady. Zistite, či sú rúrky, hadice, ventily a trysky v poriadku, aby neboli prasknuté alebo poškodené. Pripojte a otvorte hlavný prívod vody. V prípade, že ste zazimovali aj záhradné čerpadlo, čaká vás jeho opätovná inštalácia, odskúšanie, prípadne drobná údržba v podobe zbavenia nečistôt alebo nutnej výmeny súčiastok, nastavenia a uvedenia do prevádzky, teda napojenie na samotný závlahový systém.

Pokiaľ máte nainštalované zavlažovacie zóny, odporúčame ich otestovať jednotlivo. Spustite vždy každú sekciu zvlášť a sledujte, či voda prúdi správne a bez netesností. Možno vás bude čakať u niektorých zavlažovačov vyčistenie trysiek. Pokiaľ sú trysky upchaté, vyčistite ich teda pomocou jemnej kefky alebo špeciálnych čistiacich prostriedkov. Starostlivosť budú potrebovať aj filtračné vložky na všetkých postrekovačoch. V prípade, že požívate dažďovú vodu z nádrže, predsaďte na vstupe do systému vhodný filter, ktorý odstráni nečistoty, ktoré by mohli poškodiť zavlažovanie v záhradke poškodiť.

Odzimovanie zavlažovacieho systému v niekoľkých krokoch

• Zapnite a naprogramujte ovládaciu jednotku podľa aktuálneho obdobia.

• Vyčistite hlavný filter aj filtračné vložky postrekovačov.

• Skontrolujte a vyčistite jednotlivé rozstrekovače.

• Overte, či sú opäť uzavreté vypúšťacie ventily.

• Pomaly otvárajte prívod vody a postupne potom aj jednotlivé sekcie zavlažovania záhrady.

• Nechajte uniknúť vzduch z potrubia vo všetkých častiach závlahového systému.

Tipy na úsporu vody
Odzimovanie zavlažovacieho systému je tiež ideálnou príležitosťou na revíziu nastavenia a prípadné úpravy systému pre efektívnejšiu spotrebu vody. Na tieto účely odporúčame inštaláciu čidla, ktoré automaticky preruší zavlažovanie počas daždivých dní. Optimalizovať si môžete vďaka bluetooth zavlažovaciemu počítaču pohodlne odkiaľkoľvek aj dĺžku zálievky podľa jednotlivých sekcií. Pri regulácii systému odporúčame nastaviť zavlažovanie na skoré ranné hodiny, kedy je výpar vody minimálny. Kvapkovú závlahu zase uvítajú vaše záhony a kríky.

Pravidelná údržba zaistí dlho životnosť závlahového systému
Trysky a filtre postrekovačov pravidelne kontrolujte pravidelne aj v priebehu sezóny, zvlášť vodný kameň z tvrdej studničnej vody môže časom ovplyvniť ich priechodnosť, rovnako tak prípadné nečistoty, ktoré sa do zavlažovacieho systému „záhadne“ dostanú. Ak máte automatickú zavlažovaciu jednotku, prejdite jej nastavenie, ktoré môžete podľa obdobia meniť v závislosti od počasia a pod. V prípade potreby skontrolujte usadenie vršku postrekovačov v úrovni terénu a ich celkový stav. Ide väčšinou o najrizikovejšie súčasti celého systému.