Krbové kachle a vložky
Krbové kachle z vašej obývačky razom vykúzlia to najpríjemnejšie miesto na svete. Pohľad do sálajúceho ohňa je skutočným balzamom na duši a postará sa o nejednu romantickú chvíľku. Podľa čoho sa riadiť pri výbere a na čo si dať pozor?

V porovnaní s klasickými krbmi a kachľami sú krbové kachle či krbové vložky jednoznačne funkčnejšie. Napríklad čo sa týka tepelnej účinnosti, v prípade kachlí na drevo dosahuje 85 %, pri peletových kachliach až 98 %, zatiaľ čo pri klasickom otvorenom krbe je to iba 15 %. Krbové kachle sú zároveň nenáročné na priestor a ľahko sa inštalujú (na rozdiel od výstavby krbu do už hotových príbytkov). Ich ďalšími výhodami sú praktickosť, úspora peňazí vďaka nízkej spotrebe paliva a šetrnosť k životnému prostrediu. Väčšina z nich je totiž budovaná na kúrenie pevnými palivami, ktoré patria k najlacnejším zdrojom tepla.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa krbové kachle či vložky tešia narastajúcej obľube. Pri správnom zaobchádzaní a údržbe vám môžu vydržať až desiatky rokov. Sú skladné a zmestia sa aj do menších obývacích priestorov. Vďaka veľkému výberu najrôznejších typov môžu slúžiť aj ako efektný doplnok vášho interiéru. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Krbové kachle jednoducho
Hlavnou výhodou krbových kachlí je oproti krbovým vložkám jednoduchá a rýchla inštalácia. Kachle stačí priviezť, pripojiť dymovodom ku komínu a môžete začať kúriť. Naproti tomu krbové vložky je nutné obstavať a prípadne aj obložiť, s čím sa spájajú ďalšie práce a výdavky. Oba typy môžete používať jednak pre občasné vykurovanie, a pokiaľ si zaobstaráte typ s výmenníkom, poslúži aj ako hlavný zdroj kúrenia. Krbové vložky sú výkonnejšie ako krbové kachle. Ich nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena. Ich vyššia výkonnosť je podmienená väčšou spotrebou paliva, preto je proti krbovým kachliam potrebné počítať aj s vyššími nákladmi na ich obstaranie. Krbové kachle sú síce menej výkonné, ale ich obstaranie aj prevádzka vyjde lacnejšie. Navyše sa hodí aj do príbytkov s komínom s menším priemerom.
Ako vybrať krbové kachle?
Základnými kritériami, ktorými by ste sa mali riadiť, sú predovšetkým vhodnosť komína (jeho ťah musí zodpovedať požadovanému výkonu), priemer dymovodu a tiež to, aký veľký priestor chcete kachľami vykurovať. Bude to jedna alebo viac miestností či dokonca celý dom? Ďalej si treba uvedomiť, ako intenzívne sa chystáte kúriť – či budú kachle slúžiť ako hlavný, doplnkový či príležitostný zdroj vykurovania. Parametrom pri výbere je aj výkon kachlí, vlastnosť, ktorej sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť. Zle zvolený výkon kachlí totiž vedie k neefektívnemu vykurovaniu a ich poškodzovaniu. Pokiaľ zvolíte kachle s nižším výkonom, než potrebujete, budete sa snažiť ich výkon navyšovať. Tým však bude dochádzať k ich prehrievaniu a následnému znehodnocovaniu. Môže dôjsť k popraskaniu a pokrúteniu dielov, pričom na takto spôsobené poškodenie kachlí sa nevzťahuje záruka. Ak zvolíte naopak kachle s vyšším výkonom, budú miestnosti prekúrené. To povedie k vykurovaniu s nižším množstvom paliva, ktoré však u kachlí s vyšším výkonom spôsobuje usadzovanie nečistôt. Je tiež dôležité myslieť na to, že keď chcete vykurovať staršiu stavbu, budete potrebovať zhruba dvakrát väčší výkon ako v prípade novostavby.
Vyberáme krbovú vložku
Krbové vložky sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí si chcú vybudovať krb v už hotovom interiéri. Stačí si vybrať zo širokej ponuky krbových vložiek, ktoré treba obstavať a obložiť. Aj napriek vyšším obstarávacím nákladom sa ich obstaranie vyplatí, vďaka nízkej spotrebe paliva patrí k najlacnejšiemu a najefektívnejšiemu typu vykurovania a vďaka zníženým emisiám spalín sú zároveň šetrné k životnému prostrediu. Navyše sa môžu pochváliť dlhou životnosťou.
Vlastnosti, podľa ktorých sa rozhodovať, sú v podstate totožné ako v prípade krbových kachlí – treba myslieť predovšetkým na výkon (ktorý musíte voliť s ohľadom na veľkosť miestnosti na vykurovanie) a priemer komína, ktorý by mal byť rovnaký alebo väčší ako dymovod vložky. Ak chcete používať krbovú vložku na vykurovanie celého domu, kúpte si variant s výmenníkom. Tu nesmiete zabudnúť, že v tej chvíli sú kachle rovnaké ako zdroj na tuhé palivá, teda kotol, a je nutné zabezpečiť správnu prevádzku takejto vložky alebo kachlí (napríklad zaistiť dochladzovaciu slučku, záložný zdroj pre chod obehových čerpadiel atď.).
Zvoliť si môžete aj spôsob otvárania – niektoré typy krbových vložiek umožňujú vysúvanie dvierok nahor, čo umožňuje krbovú vložku príležitostne použiť ako otvorený krb. Rovnako ako v prípade krbov existujú dve základné varianty krbových vložiek – jednoplášťové a dvojplášťové. Okrem toho musíte premyslieť technológiu obstavby – môžete sa do toho pustiť sami, alebo si ju nechať postaviť od profesionálov.
Materiál krbovej vložky či kachlí
Čo sa týka materiálu, k dostaniu sú najčastejšie kachle liatinové, oceľové alebo s obkladom. Liatinové kachle patria k najodolnejším a najefektívnejším kachliam - vydávajú teplo ešte dlho po vyhasnutí a hodí sa tak na vykurovanie všetkých obytných priestorov. Použiť ich ale môžete pokojne aj len na občasné prikurovanie. Kachľové pece sa oproti iným rozpaľujú pomalšie a najprv odovzdávajú teplo iba cez sklo. Akonáhle sa ale kachle nahrejú, vydávajú teplo ešte niekoľko hodín po vyhasnutí ohňa.
Jednoplášťové alebo dvojplášťové krbové kachle
Jednoplášťové sálavé kachle sa rýchlo zahrejú a hodia sa skôr na vykurovanie jednej miestnosti. Dvojplášťové konvekčné kachle sa síce rozohrievajú pomalšie, ale vzduch v medzere medzi plášťami sa nahrieva a stúpa do vzduchu v miestnosti. Týmto spôsobom je možné ľahko vykúriť aj priľahlé miestnosti.
Na výber máte veľké množstvo variant
Základným typom sú klasické krbové kachle so širokým rozsahom tepelného výkonu. Vďaka rôznym variantom rozmerov a dizajnu je možné vybrať si kachle vhodné pre takmer akýkoľvek interiér. Ďalšou možnosťou je obstaranie krbových kachlí s výmenníkom, ktoré sa napájajú do teplovodného systému (vykurovacie telesá, akumulačné nádrže, bojlery). Ich výhodou je zníženie tepelného výkonu do priestoru a odovzdanie výkonu do vody – dajú sa tak použiť aj na ohrev vody do kúrenia. Krbové kachle s výmenníkom umožňujú výraznú finančnú úsporu na energiách. Dodatočná inštalácia tepelného výmenníka je zložitá, pokiaľ tak budete chcieť kachle využívať aj na ohrev vody, mali by ste sa rozmyslieť už pred robením kachlí či krbu. Odporúča sa k nim nainštalovať zabezpečovacie zariadenie, ktoré postráži prítomnosť vody vo výmenníku.
Bezpečnosť prevádzky krbových kachlí
Už pri samotnej inštalácii kachlí je dôležité dodržať niekoľko základných pravidiel. Predovšetkým nezabudnite na ochrannú zástenu na ochranu steny za pecou a tiež na ochrannú a izolačnú podložku z plechu či skla. Ich hrúbku a rozmery väčšinou stanovuje priamo výrobca kachlí tak, aby teplota povrchu steny alebo podlahy neprevýšila 50 °C. V krbe nikdy nezakurujte potom, čo ste v miestnosti používali horľavé prchavé látky (napríklad laky, lepidlá), miestnosť najskôr dôkladne vyvetrajte. V blízkosti krbov sa tiež neodporúča používať tekuté zapaľovače. Do vzdialenosti 1 metra od krbu by ďalej nemali byť žiadne horľavé predmety ako nábytok či koberec. Aby ste zbytočne neprekurovali, je vhodné teplotu v krbe kontrolovať pomocou meračov teploty dymových plynov. Používajte aj kvalitné krbové príslušenstvo.